ПРО ГОЛОВНЕ
recent

Михайло Левицький:кардинал з Ланчина

«Все, що мав у житті, він віддав для одної ідеї» – ці слова Великого Каменяра повною мірою характеризують долю Михайла Левицького, уродженця Ланчина.

Цього року вся Україна святкує 160-ту річницю проголошення його кардиналом УГКЦ (перший український за походженням кардинал і другий за всю історію). З цієї нагоди у світлий празник Благовіщення ланчинська громада, вчителі та учні обох шкіл зібралися біля храму Зіслання св. Духа на годину вшанування, яку підготували працівники Ланчинської міської дитячої бібліотеки.
Свято розпочали молитвою. Учасники гуртка «Діти Марії» під керівництвом Я. Григорчук прочитали вірші та відмовили Вервицю до Гошівської Матері Божої. Ведучі Мирослава Мельник та Наталія Яремин розповіли присутнім про життєвий шлях Михайла Левицького та його неоціненний внесок у розвиток Української Церкви, зокрема, про створення ним «Товариства галицьких греко-католицьких священиків для поширення письмами просвіти і культури серед вірних на основах християнської релігії».
Цікаві подробиці з життя митрополита оповів дослідник його історії, Соросівський учитель Степан Голіней. Саме з його ініціативи та підтримки о. Василя Ткачука і депутата обласної ради Михайла Іваночка на фасаді храму Зіслання св. Духа встановлено барельєф Михайлові Левицькому, до якого жителі Ланчина із вдячністю принесли квіти. 
Михайло Іваночко закликав ланчинців пишатися видатним земляком, ім`ям якого названо одну із вулиць селища. Отець Василь Ткачук подякував усім, хто підтримує пам’ять про українського кардинала. Духовної наснаги заходу додавали пісні у виконанні Адріани Романюк, Ольги Стрихар та Ольги Яремин.
Михайло Левицький, котрий присвятив своє життя служінню Богові і Церкві, виявив героїзм патріота-українця. Завдяки йому українська мова стала мовою церковної Літургії, при державних гімназіях Львова, Перемишля, Станиславова, Тернополя, Самбора і Бережан створили українські катехитури, прості селяни змогли не просто слухати Боже Слово, а й розуміти його зміст. Направду, таке життя – приклад для багатьох прийдешніх поколінь.

Мирослава ГОРДЄЄВА-МЕЛЬНИК
Джерело "Народна воля"